8.Autom.rajzkész.

horizontal rule

1.Elemszámozás 2.Darabjegyzék 3.Új darabjegyzék 4.Rajzkészítés 5.Gyüjtölapok 6.Szöveg besz. 7.Burkolat nélkül 8.Autom.rajzkész. 9.Hauptpositionen

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

8. Automatikus rajzkészítés

    A Bocad a szerkezet bármilyen részletéről, eleméről, a szerkezet egészéről... képes automatikusan rajzot készíteni.

    Válaszd a főmenü Rajz/Rajzgenerálás parancsát. A megjelenő ablak felépítése hasonlít a darabjegyzék készítő ablakhoz. A kívánt rajzot az [Alkalmaz]-zal készítheted el, az alsó menüsor [Lista bemutatás]-ával, pedig megnézheted őket. Több rajztípus létrehozására is lehetőség van, a kívánt rádiógombokat kapcsolod be, aztán válaszd alul az [OK]-t.

    Ha több típusú rajzot készítesz, elég nehéz lesz kiigazodni közöttük. Segítség képen íme egy lista arról, hogy alapbeállítással a Bocad melyik típusú rajznak milyen nevet ad, és hogy az azonos típusú rajzokról melyik fájlban (gyűjtőben) találsz információkat.

Német név

Fájl név

Gyűjtő

Magyar név

Draufsichten

plplan

drpltlst

Felülnézetek

Perspektiven

plpers

pepltlst

Perspektíviák

Explosion

plexpl

expltlst

Robbantós

Hauptpositionen

p01#####

hpltlst

Gyárt.sz.egysek

Hauptteilpers

z01#####

phpltlst

Főelemperspek

Einzelteile

s01#####

epltlst

Egyes elem

Naturgrössen

r01#####

npltlst

1 : 1-es rajz

Abwicklungen

a01#####

apltlst

Kiterítési

NC-DSTV

z1p###.nc

-

NC-DSTV, ...feladatnév\dstv -be helyezi el.

Bohrlisten

b1p##

Csak az.

Furatlista, ...feladatnév\lists -be helyezi el.

    Ha az alapbeállításokkal létrehozott rajz nem tetszik, számtalan módon megváltoztathatod azt. Most bemutatok egy-két módosítási lehetőséget a perspektivikus rajzon, így majd könnyebben próbálkozhatsz a többi lehetőséggel.

    Először készítsd el a perspektivikus rajzot alapbeállításokkal. Kattints a [Perspektívák] melletti [Alkalmaz] gombra, majd hagyd a Bocadet dolgozni. Ezután kattints az ablak alján található [Lista bemutatás]-ára.

    Egy nagyon fontos (a rajzkészítés során gyakran használt) ablak jelenik meg. Először az alsó harmadban nézz körül. Bal oldalon az alkönyvtár nevét látod, ahol a Bocad a már elkészített rajzokat keresi, ( ez a ...\feladatnév\plots… alkönyvtár). Jobb oldalon pedig, az ebben az alkönyvtárban található (bmf_ kiterjesztésű) rajzfájlok vannak felsorolva. A fájlnévre kétszer rákattintva, (vagy azt egyszeri kattintással kiválasztva, majd a [OK]-ra kattintva) tekintheted meg azokat.

    Láthatod, hogy a Bocad az alapbeállításokkal néhány felesleges feliratot is elhelyez a képen. Változtasd tehát meg az alapbeállításokat, és hozd létre a megfelelő rajzokat.

    Az ablakot a felső ikonsorban található piros X-szel zárd be, majd a rajzkészítő ablakban kattints a [Perspektivák] gombra. A megjelenik a perspektivikus rajzok fő tulajdonságait beállító ablak (minden rajztípusnak ugyanilyen a beállító ablaka). Kattints bal oldalon felül a [Ábrázolás]-ra, majd állítsd be úgy, hogy csak a fő, tartozék, valamint a nullpozíciók legyenek ábrázolva (csak a bal oldali oszlop, felső három gombja legyen bekapcsolva). Majd készítsd el a perspektivikus képet. (kétszer [OK], aztán kattints a [Perspektívák] melletti [Alkalmaz] gombra, majd a [Lista bemutatás]-ára, aztán kattints kétszer a plpers.bmf_-re

    A felesleges rajzi elemek eltávolítására egy másik, nagyon jól alkalmazható módszer, a szűrők alkalmazása.

    Ha az elkészített képeken túl sok minden van rajta (a perspektivikus képet mondjuk burkolat nélkül, magáról a szerkezetről is el szeretnéd készíteni) akkor először kapcsold be a rajztípus mellett, jobb oldalon a rádiógombot (ezzel kapcsolod be a szűrési tulajdonságok figyelembevételét), majd mellette a Filterkriterien zusammenstellen (Szűrőfeltételek összeállítása) ikonra kattintva a megjelenő ablakban állíthatod be magukat a szűrőtulajdonságokat.

 

bulletAz első oszlopban (Aktiv) kell beállítanod, hogy az adott sorban szereplő szűrőtulajdonság aktív legyen-e (tehát a szűrésnél figyelembe vegye ezt a feltételt, vagy ne).
bulletA második oszlopban (igen/nem) kell beállítanod, hogy az adott sorban szereplő szűrőtulajdonság elfogadó (kötelező), vagy kizáró legyen (tehát a szűrés után a rajzon az adott feltételt kielégítő elemek szerepeljenek-e, avagy ne).
bulletA harmadik oszlopban pedig magát a szűrőtulajdonságot állíthatod be.

 

Zurück Weiter

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu