5.Gyüjtölapok

horizontal rule

1.Elemszámozás 2.Darabjegyzék 3.Új darabjegyzék 4.Rajzkészítés 5.Gyüjtölapok 6.Szöveg besz. 7.Burkolat nélkül 8.Autom.rajzkész. 9.Hauptpositionen

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

5. Gyüjtőlapok

    A gyűjtőlapok manuális elkészítéséhez a főmenü Rajz/Rajzgenerálás választása után, a megjelenő ablakban válaszd az [ISA]-t. Ez az Interaktives Schachteln (interavtív rajzlehelyezés) rövidítése. Az „interaktívság” gyakorlatilag azt jelenti, hogy a gyűjtőlapokra lehelyezett képek, a lehelyezést követően is szerkeszthetőek maradnak, de a szerkesztést javasolt az elkészített síkokon, térbeli nézeteken… elvégezni.

    Az [ISA] választása után megjelenik egy újabb, kis ablak. Ez tartalmazza a létrehozandó gyűjtőlap nevét [Lap neve :] alkönyvtár/fájlnév formátumban. Ez alapbeállítással a feladatod könyvtárában található plots (rajzok) alkönyvtárban, a sammel (győjtő) nevű gyűjtőlap.

    A [Keret]-re való kattintással a keret alapbeállításait lehet megváltoztatni. Kattints rá, majd a megjelenő ablakban a Lapméretek-et állítsd be A1-re.

    A többi beállítási lehetőségen egyelőre ne változtass, hanem az alapkerettel készítsd el az első gyűjtőlapot. Válaszd ebben az ablakon tehát az [OK]-t.

    A kis méretű Zeichnung/Sammelblatt nevű ablakban pedig kattints az [OK]-ra.

    Rögtön meg is jelenik az üres gyüjtőlap, a beállított méretben, a kerettel együtt. A bal felső sarokban a [Munkába vesz]-re kattintva, válaszd a [Bild laden]-t (képet betölt).

    A megjelenő ablak felső részét egyelőre ne piszkáld. Először a már elkészült képeid listájára lesz szükséged. Az ablak alsó harmadában kapcsold be az Átnézet-et, majd válaszd a [kezdőlistát létrehoz]-t. Ezek után az alsó mezőben megjelennek az elkészített rajzok nevei.

    A listából válaszd ki az egyiket, erre kétszer rákattintva; avagy egy kattintás után az [OK]-t választva kezdődhet a rajz lehelyezése. A bal egérgombbal a gyűjtőlapra kattintva megjelenik a rajzod körvonala. Lenyomott egérgombbal húzd a helyére, aztán engedd el. Ezek után automatikusan ismét megjelenik a lista, melyből kiválaszthatod a következő rajzodat.

    Ha valamelyik rajzod túl nagy méretű, ne ess kétségbe, csak a méretarány nincs jól beállítva.

     A rajz gyűjtőlapra való lehelyezése után, a méretarány változtatásához, az ablak felső sorában található ikonsorból válaszd a neue Tiefe/Gruppentiefe neu rechnen (Új mélység/csoportmélységet újra számítása) ikont, majd kattints a megmunkálandó rajzra. Ekkor a rajz körül egy fekete keret jelenik meg, majd az [Enter] leütése után a méretarány megváltoztatásához tartozó ablak jelenik meg.

Méretarány megváltoztatása

    Ebben az ablakban először is kapcsold be a Neuer Massstab (új méretarány) rádiógombját, az értékének pedig adj meg 1:100-at. (Ha az ablakban nincs meg ez a beállítás, jobb oldalon a kis lefelé mutató háromszögre kattintva nagyobb terjedelmű ablakot kapsz.) A megfelelő beállítások után [OK].

    Természetesen ezen felül mindenféle ábrázolási beállításon szabadon változtathatsz.

Figyelmedbe ajánlom, a Grafik nevű ikonsort. (A bal oldali ikonsorban felül tudsz átváltani a Grafik-ra.)

 

Zurück Weiter

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu