1.Oszlop,gerenda

horizontal rule

1.Oszlop,gerenda 2.Inform.elemröl 3.Keretsarok 4.Taréjillesztés 5.Oszloptalp 6.Másolás 7.Visszavonás 8.Törlés 9.Új pontok 10.Lapozós kapu 11.Burkolattartó 12.Elem pontjai 13.Kapurögzítö

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

1. Oszlop, gerenda

    Most ugye a keretallas_1 nevű nézetben vagy. Helyezd le először az oszlopokat! Válaszd a főmenü Elemek/2 pontra illeszt pontját, vagy a Standardprofile in 2-Pkt-Form verlegen (Szabvány profilok illesztése 2 pontra) ikont. A jobb egérgomb rajzterület feletti megnyomásával, hozd elő az ehhez tartozó párbeszédablakot, majd töltsd ki a hiányzó részeket!

    

    A Kezdő tételszám legyen 1. A kezdő tételszámot az automatikus tételszámozásnál fogja a program felhasználni. Az azonos típusú elemeket ettől fölfelé látja el számokkal. Így az egyes elemtípusokat a tételszámozásnál a nagyságrenddel lehet majd megkülönböztetni. (Keretelemek: 1, 2, 3... ; burkolattartók: 101, 102, 103...; falvázoszlopok: 501...; kapuk, ajtó: 1001…; ablakok: 1201…; tetőelemek: 2000…; falburkolatok: 2501…)

    A Megnevez. legyen: oszlop. A megnevezés a feliratozás bekapcsolásakor kerül a rajzra, valamint a darabjegyzékben lesz azonosító, csoportosító tulajdonság.

    A Szelv. legyen IPE450. A szelvény a lehelyezendő elem típusa, statikai számítással kell meghatározni. A listából úgy tudsz választani, hogy egyszerűen rákattintasz a Szelv.-re, és már eléd is tárul a szelvénylista. Ha a Szelv. melletti beviteli mezőbe beírsz egy i betűt, akkor csak az I.. nevű szelvények jelennek meg, ha ipe-t írsz be, akkor az IPE... nevűek. Így tudod szűkíteni a listát.

    Az Alapanyag maradhat S235JRG2. Egyébként az anyagminőséget is listából lehet kiválasztani.

    Mivel az oszlop a későbbi mellékelemek főeleme, ezért jelöld be az Elemet főelemként hozza létre gombot. (Pl. az oszlop mellékeleme lesz az oszloptalp.)

    Ezután a profil relatív helyzetét kell megadnod. A QV (Querverschiebung) a kereszteltolás, a PA (Profilansicht) a profilnézet, a TV (Tiefenverschiebung) pedig a mélységi eltolás. A bal oldali oszlophoz a rádiógombok segítségével válaszd ki a következőket: QV: JOBBRA, PA: ELSŐ, valamint TV: HÁTRA. Így az oszlop a raszter vonalától közvetlenül jobbra, felénk néző gerinclemezzel, a fősík mögött fog elhelyezkedni.

    A lehelyezendő elem a beállításait el is mentheted: [Menteni], aztán adj neki nevet az alsó sorba, pl. oszlop, végül [OK]. (Ha úgy érzed pancser vagy, és majd az oszlop lehelyezését is meg kell párszor ismételned, nem árt a beállításokat elmenteni, mellesleg én is el szoktam, soha sem lehet tudni, mikor kell még.)

    Az [OK] után kattints a leendő oszlop kezdő, majd a végpontjára. Ez a háló bal alsó (0E1), és bal felső (6800E1) pontja. A program ekkor lehelyezi a bal oldali oszlopot.

    Az előzőleg használt parancs, a beállításokkal együtt mindaddig újra meg újra alkalmazható, amíg le nem ütöd az <Escape>-et, vagy el nem indítasz egy másik parancsot. Ha az előbb használt parancsot akarod újra használni, csak módosítva, akkor kattints a rajzterületen az egér jobb gombjával, és máris megjelenik a párbeszédablak.

    A jobb oszlop lehelyezéséhez is ezt kell tenned! Változtasd meg a QV-t (kereszteltolást) BALRÁ-ra, és jelöld ki a két pontot (0A1, 6800A1), s máris megvan a jobb oszlop!

    (TIPP: Ha nem akarsz vacakolni a tulajdonság változtatásával; akkor a jobb oszlop lehelyezésénél, változtatások nélkül, kattintsd meg először a felső (6800A1), és aztán az alsó (0A1) pontot, ugyanazt az eredményt éred el, csak így sokkal gyorsabb, és egyszerűbb!)

    A gerendák lehelyezéséhez létre kell hoznod a taréjpontot. Mivel a tetőnek 5 fokosnak kell lennie, a tető taréjpontját, nem mint egy megadott magassági pontot, hanem mint egy 5 fokos szög pontját kell létrehoznod.

    Válaszd a Winkel abtragen (szöget létrehoz) ikont, vagy a főmenü Pontok/Szöget kijelöl pontját. Jobb egérgomb a rajzterületen, majd a megjelenő ablakban a Szög értékének adj meg 5-öt. [OK] után két ponttal ki kell jelölnöd azt a szakaszt, amelyre az 5 fokos szöget elhelyezi majd a Bocad. Ez a két pont sorra a háló bal felső (6800E1), és a középső felső (6800C1) pontjai. Így a másodiknak megkattintott középső pont felett jön létre az új pontod. Ugyanezt a műveletet -5 fokos beállítással végezd el a jobb oldalon is. (Nem kell újra megadnod a parancsot, csak jobb egérgomb a rajzterületen, a Szög értékének pedig adj meg -5-öt. A megkattintandó pontok sorra a háló jobb felső (6800A1), és a középső felső (6800C1) pontjai.)

    A gerendákat az oszlophoz hasonló módon kell lehelyezni. (Kis segítség: Válaszd a főmenü Elemek/2 pontra illeszt pontját, vagy a Standardprofile in 2-Pkt-Form verlegen (Szabvány profilok illesztése 2 pontra) ikont, majd jobb egérgomb a rajzterületen.) A beállítások pedig legyenek a következők: Kezdő tételszám: 1, Megnevez.: gerenda, Szelv.: IPE360, Alapanyag: S235JRG2, Az elemet főelemként hozza létre: benyomva. QV: KÖZÉPRE, PA: ELSŐ, TV: 10, és HÁTRA. TV értékét azért kell 10-re állítani, mert különböző az oszlop, és a gerenda övszélessége, a lehelyezést követően azonban közös tengelyvonalra kell hogy kerüljenek. De hogy miért pont 10mm ez az érték, azt a következő pontból tudhatod meg.

    Az ablakban végül válaszd az [OK]-t, aztán a gerendák lehelyezéséhez ki kell jelölni a pontokat. (Figyeld a legfelső sor jobb oldalát.) Először a bal oldali gerenda bal pontját (6800E1), aztán a gerenda jobb oldali pontját (ami az előbb létrehozott 2 pontból a bal oldali pont) kell megkattintanod. Némi számolás, és elkészül a gerendád. Majd ugyanezekkel a beállításokkal a jobb oldali gerenda bal oldali pontját (ami az előbb létrehozott 2 pontból a jobb oldali pont), végül a gerenda jobb oldali (6800A1) pontját kattintsd meg. A taréjnál azért kellett két pontot létrehozni, és erre a két pontra lehelyezni a gerendákat, hogy a későbbiek folyamán a taréjban elhelyezkedő kapcsolat (a homloklemezek) pont középre, a szimmetriasíkra kerüljön.

    Gondolj bele, pl. 90 fokos pontlehelyezés esetén az új pontod az elsőnek megkattintott pont fölé került volna; 45 fok esetén, a két pont felett, középen lenne; az általad is használt 5 fokkal, már majdnem a másodiknak megkattintott pont fölött jött létre az új pontod. A számítógépes tervezés során, a teljes szimmetria miatt, nem szabad az ilyen apró részleteket figyelmen kívül hagyni (még ha a kézi rajzolásnál ezt meg is teszed.) Ha ránagyítasz a gerendák közötti résre láthatod, hogy igen is van távolság köztük, egyébként ez a távolság csupán 57mm.

    Elkészült az első keretállás 4 fő eleme, már csak a "simítások" vannak hátra.

 

Weiter

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu