26.Körac. tetömer.

horizontal rule

14.Ajtó 15.Metszö pont 16.Ajtókeret 17.C elem metsz. 18.Ablakok 19.Felezö pontok 20.Tükrözés 21.Falvázoszlopok 22.Egyedül 23.Falmerevítök 24.Nyom.h.tetöm. 25.Nyom.tetömer. 26.Körac. tetömer. 27.Burk.tartó rögz.

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

26. Köracélos tetőmerevítő

    A tető középső harmadában, tetősíkonként 2 db, azaz összesen 4 db tetőmerevítő keresztet kell elhelyezned. A falmerevítőkhöz hasonlóan kell most is eljárnod.

    Először létre kell hoznod a tetőmerevítő lehelyezéséhez szükséges pontok elkészítéséhez szükséges segédpontokat.

    Hozd létre a keretallas_2, valamint a keretallas_3 nevű síkokat. (Célszerű a 90fokos elforgatással létrehozott térbeli képen kijelölni a síkokat.) Ezekre a síkokra nem kell átváltanod, ezek csak referenciasíkok lesznek. A térbeli képen fogsz dolgozni, ezeknek a síkoknak a segítségével.

    Ezek után, szintén a 90 fokos elforgatással létrehozott térbeli képen mindkét, a középső harmadban elhelyezkedő gerendapárnál hozd létre a taréjpontokat (ugyanarra a helyzetű pontra lesz szükséged, amelynek segítségével még az elején, az 1-es síkban a bal oldali gerendát lehelyezted).

    Válaszd a Winkel abtragen (szöget létrehoz) ikont, vagy a főmenü Poontok/Szöget kijelöl pontját. A megjelenő ablakban Szög értékének adj meg 5-öt, a [Kijelölés síkjá]-ra kattintva pedig válaszd először a keretallas_2-őt. [OK] után kattintsd meg a térbeli képen, a 2-es síkban elhelyezkedő szélső-felső sarokpontot (6800A2), majd a középső-felső pontot (6800C2). (Ezeket a pontokat a térbeli kép bármelyik síkjában (1-es, 2-es, 3-as, 4-es) kijelölhetted volna, mivel megadtad, hogy a keretallas_2-ben keresse a kérdéses pontot.)

    A túl oldalon elhelyezkedő merevítőket majd csak át kell oda tükrözni, így azokhoz nem is kell újabb pontokat létrehoznod. Ugyanezen a térbeli képen a 3-as síkban is keresd meg ezt a pontot (a [Kijelölés síkja] legyen a keretallas_3).

    A tetőmerevítő pontjai az oszlop-gerenda sarokpont (a már meglévő hálópontok), valamint a most létrehozott taréjpontok (pontosabban csak a taréjhoz közel eső pontok) között lesznek.

    Ezen új pontok létrehozásához válaszd az Abstand (Távolság) ikont, vagy a főmenü Pontok/Távolság pontját. Hozd létre azt a 4 pontot, amely az oszlop-gerenda sarokpontjától, a gerenda vonalán 80, 480, 520 valamint 730 cm távolságban vannak. Ehhez a Távolság értéke legyen: -800,-4000,-400,-2100 (az adatokat mm-ben, és relatívként kell megadni), a Z-irányban legyen bekapcsolva (így valós magasságban lesznek a pontok). A [Kijelölés síkjá]-t állítsd vissza Darstellungsebene-re (ábrázolási sík), vagy értelemszerúen állítsd be a 2-es vagy a 3-as keretállásra. Először a gerenda felső, majd alsó végén található pontokat kattintsd meg. Így a távolságok a másodiknak megkattintott ponttól lesznek kimérve.

    A gerendák, valamint a létrehozott pontok segítségével készítsd el a tetőmerevítőket. A tetőmerevítők lehelyezéséhez (a falmerevítőkhöz hasonlóan) válaszd a Grafische Auswahl (Grafikus kiválasztás) ikont, majd a csomópontok listájából a Verbände/Diagonalen (összekötők/átlós merevítők) főtípust, majd a zugnorm1 nevűt. A grafikus adatbevitel során a felső részben a típusnál hagyd meg az 1-et, így most is teljes lesz a kereszt. A bal oldali részben az elhelyezést pedig változtasd meg 0-ra, így mivel majd a kijelölt pont az oszlop tengelyében lesz, ezért a merevítés is pont oda a tengelybe kerül majd.

    Készítsd el a tetőmerevítőt. Figyeld a tervező ablak legfelső sorában, jobb oldalon az információkat. Jelölje ki a 1 kapcsolódó tartót!, ami balról a második gerenda, <Enter>, Jelölje ki a 2 kapcsolódó tartót!, ami balról a harmadik gerenda; aztán <Enter>; Jelölje ki a 1 melléktartót!, de mivel ilyen esetünkben nincs, újra <Enter>. Jelölje ki az 1-es pontot!, ami a bal alsó, (balról a második gerendán), Jelölje ki a 2-es pontot!, ami pedig a jobb felső pont (ez balról a harmadik gerendán van, középtájt a nyomórudas tetőmerevítő alatt). Kis számolás és kész az alsó tetőmerevítő.

    Hasonlóan készítsd el ugyanebben a tetősíkban a felső tetőmerevítőt is. (Nem kell újra beállítani a tetőmerevítő tulajdonságát, ha felpillantasz a felső sor jobb oldalára, láthatod, hogy a Bocad már kéri is a következő adatokat.)

    A tető másik (túloldali) síkjában készülő tetőmerevítőket, legegyszerűbb tükrözéssel elkészítened. Ehhez válaszd a Teile spiegeln (Elemek tükrözése) ikont, vagy a főmenü Részlet/Tükröz pontját. Jobb egérgomb a rajzterületen, aztán a Választás legyen ismét Baugruppen (elemcsoportok). [OK] után figyeld jobb oldalon a legfelső sort. Először ki kell jelölni az elemcsoportokat. Kattints rá először az egyik, majd a másik most elkészített tetőmerevítő párra. Ha kijelölted őket, akkor <Enter>, aztán a tükrözési síkhoz jelölj ki két tetszőleges pontot a hosszanti szimmetriatengelyen (…C…). (Ne az előbb létrehozott taréjpontokat válaszd, (mert azok ugye csak a taréjhoz közel eső pontok) hanem pl. 0C4, és a 0C3 pontokat.) A tetőmerevítőket a Bocad a csomópontokkal együtt át fogja tükrözni a túloldalra.

    Ezzel elkészült az összes tetőmerevítő.

 

Zurück Weiter

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu