23.Falmerevítök

horizontal rule

14.Ajtó 15.Metszö pont 16.Ajtókeret 17.C elem metsz. 18.Ablakok 19.Felezö pontok 20.Tükrözés 21.Falvázoszlopok 22.Egyedül 23.Falmerevítök 24.Nyom.h.tetöm. 25.Nyom.tetömer. 26.Körac. tetömer. 27.Burk.tartó rögz.

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

23. Falmerevítők

    A falmerevítők lehelyezését kezd az A síkban. A falmerevítőhöz szükséged lesz a két merevítendő tartóra (azaz oszlopra), valamint a bal alsó, és a jobb felső merevítési pontra. Ezekből az adatokból a Bocad el tudja készíteni a köracélos falmerevítőt.

    Először hozd létre a szükséges pontokat. Mivel a falmerevítő a középső mezőben fog elhelyezkedni, és két részből (alul egy, és fölül is egy) fog állni ezért 2-2 új pontot kell létrehoznod. Hogy ne zavarják a kapcsolatok egymást, a konstruálás során 20cm távolságot hagyj a kapcsolat és a falmerevítő helye között (Még egyszer hangsúlyozom, ez csak konstruálás. A 20cm-nek nincs statikai alapja, csupán az egyszerűség kedvéért választottam mindenhova egységesen a 20cm-es távolságot.)

    Hozz létre egy pontot 20cm-rel (200mm) balról a második oszlop alsó pontjához (0A2) képest felfelé; egy másikat balról a harmadik oszlop, és alulról a negyedik burkolattartó metszéspontja (4600A3) alatt 20cm-rel (ezek a pontok az alsó falmerevítő pontjai).

    A következő pont balról a második oszlop, és alulról a negyedik burkolattartó metszéspontja (4600A2) felett 20cm-rel legyen, valamint az utolsó balról a harmadik oszlop, és a legfelső merevítő metszéspontja (6800A3) alatt 20cm-rel (így megvannak a felső falmerevítő pontjai is).

    A köracélos falmerevítők lehelyezéséhez válaszd a Grafische Auswahl (Grafikus kiválasztás) ikont, majd a csomópontok listájából a Verbände/Diagonalen (összekötők/átlós merevítők) főtípust, majd a zugnorm1 nevűt. A grafikus adatbevitel során a felső részben a típusnak adj meg 1-et, így lesz teljes a kereszt. A bal oldali részben az elhelyezésnek pedig adj meg -225-öt, így pont az oszlop tengelyébe kerül a merevítés (az oszlop 450mm vastag).

    Készítsd el a falmerevítőt. Figyeld a tervező ablak legfelső sorában, jobb oldalon az információkat. Jelölje ki a 1 kapcsolódó tartót!, azaz balról a második oszlopot, <Enter>, Jelölje ki a 2 kapcsolódó tartót!, ez balról a harmadik oszlop; aztán <Enter>; Jelölje ki a 1 melléktartót. Ilyen ebben az esetben nincs, tehát még egyszer <Enter>. Jelölje ki az 1-es pontot!, azaz a bal alsót, (ami balról a második oszlopon van), Jelölje ki a 2-es pontot!, ami pedig a jobb felső pont (ez balról a harmadik oszlopon van, alulról a negyedik burkolattartó alatt). Kis számolás és kész az alsó falmerevítő.

    Hasonlóan készítsd el a felső falmerevítőt is. (Nem kell újra beállítani a csomópont tulajdonságát, ha felpillantasz a felső sor jobb oldalára, láthatod, hogy a Bocad már kéri is a következő falmerevítő adatait.)

    Az E síkban is készítsd el a falmerevítést, ugyanígy 2 részletben; méghozzá a jobb oldali harmadba (hát ne is az ajtók mögé).

    Az E síkban a jobb oldalon elhelyezkedő oszlopnak nincsenek meg a tengelypontjai. (Az előbb a falmerevítők lehelyezése során pont az oszlopok gerinclemezének közepét tudtad kijelölni.) Nincs is szükség ezekre a (pontosan középen elhelyezkedő) pontokra, mert ezekkel a pontokkal csak a falmerevítők "magassági" helyzetét kell megadnod. (Igazából a két kijelölt pont egyenesén, a gerinclemezek közé kerül a merevítő egyik szála.) Nyugodtan használd, tehát az oszlop mellett elhelyezkedő hálópontokat; mivel ebben az esetben, úgysem a statikailag valós értékekkel dolgozol.

 

Zurück Weiter

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu